Kajaki rekreacyjne- najważniejsze informacje

Planując zainteresowanie się kajakarstwem należy przede wszystkim sprawdzić i wypróbować łodzie i wiosła. Dobry sprzęt do podstawa zarówno udanej zabawy jak i bezpieczeństwa.

Kajaki rekreacyjne

Tomasz, instruktor kajakarstwa: „Kajaki rekreacyjne przeznaczone są dla osób zainteresowanych jedynie aspektem wypoczynkowym kajakarstwa. Jeżeli zależy nam na spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, to właśnie kajak rekreacyjny będzie dobrym wyborem. Na takim sprzęcie można również łowić ryby i wykonywać zdjęcia przyrody. Kajaki rekreacyjne są aktualnie najczęściej sprzedawane. Należy dopasować do nich wielkość i ciężar wioseł, tak, aby posługiwanie się tym sprzętem nie męczyło użytkownika. Duży wybór wioseł znajdziemy w sieci, na stronie –  wiosła firmy Kajakowcy”.

Budowa kajaku rekreacyjnego

Kajaki rekreacyjne w porównaniu do innych modeli mają znacznie większy kokpit, przede wszystkim po to, aby ułatwić zarówno wsiadanie jak i wysiadanie, mają także znacznie większą szerokość, co pozwala na utrzymanie równowagi nawet mniej wprawionym osobom. Jeżeli chodzi o ich długość, to najczęściej nie przekracza ona trzech i pół metra, ważny jest także fakt istnienia ogranicznika na pokładzie.

Materiał z jakiego wykonane są kajaki rekreacyjne

Kajaki rekreacyjne wykonywane są z polietylenu, dlatego ich cena nie musi być astronomiczna. Mało doświadczeni kajakarze bez trudu powinni poradzić sobie z prowadzeniem takiej łódki, ale mimo to, zawsze warto wziąć dodatkowe lekcje i odbyć szkolenie z pływania kajakiem.

Bezpieczeństwo związane z używaniem kajaka

– Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo dotyczące używania kajaka, to należy obowiązkowo odbyć kurs, a także nauczyć się pływać.

– Nawet najlepszy kajak czasami się wyraca, a wtedy może się okazać niezbędną umiejętność radzenia sobie w wodzie. Pływając w kajaku nie zapominajmy o posiadaniu kapoka, a także o informowaniu rodziny, gdzie się wybieramy, może to zapobiec niebezpiecznym sytuacjom. Kajak musi być także sprawny technicznie.