Jakie są techniczne wymagania jachtów służących do rekreacji

Jachty są jednostkami pływającymi, które, zależnie od sposobu budowy oraz posiadanego wyposażenia, służyć mogą do różnych celów. Na regatach, czyli zawodach, wykorzystywane są jachty sportowe, z kolei w celach turystycznych – turystyczne.

Aby jacht służący do powszechnego wykorzystania (rekreacji) mógł zostać wprowadzony na europejski rynek, musi spełnić konkretne wymagania techniczne. Są one zebrane pod wspólną kategorią, dotyczącą rekreacyjnych jednostek pływających. Jednak wśród niej wyróżnić można następujące sposoby podziału jachtów:

  • Jachty zaprojektowane do rejsów dalekich, czyli kategoria oceaniczna (A). Dzięki ich budowie możliwe jest wypłynięcie na ocean, gdzie wieje wiatr silniejszy niż 8 stopni w skali Beauforta, zaś fale przekraczają wysokość 4 metrów.

  • Jachty zaprojektowane do rejsów pełnomorskich, czyli kategoria pełnomorska (B). Te jachty są odporne na działanie wiatru o silne mniejszej lub równej 8 stopniu Beauforta, oraz falom do 4 metrów wysokości.

  • Jachty zaprojektowane do rejsów po wodach przybrzeżnych, czyli kategoria przybrzeżna (C). Takie jachty mogą pływać po jeziorach, rzekach oraz, jak sama nazwa wskazuje, wodach przybrzeżnych. Nie straszne im fale o wysokości do 2 metrów włącznie, i wiatr o sile do 6 stopni Beauforta włącznie.

  • Jachty zaprojektowane do rejsów po wodach osłoniętych, czyli małych jeziorach, kanałach czy rzekach. Jest to kategoria D. Takie jachty poradzą sobie z wiatrem o sile do 4 stopni Beauforta oraz falach do półtora metra wysokości.

A w jaki sposób można rozpocząć swoją przygodę z żeglowaniem?

Żeglowanie jachtem po otwartych wodach jeziora, morzu czy nawet oceanu staje się bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Dla części osób jest to jedna z form wakacyjnego wypoczynku, dla innych zaś kolejna ze sportowych pasji.

Do rekreacyjnego pływania jachtem niepotrzebne są uprawnienia

Pływanie jachtem można bowiem traktować w sposób dwojaki. Jeśli nie chcemy zdobywać żeglarskich licencji i innych umiejętności, a jedynie rozkoszować się klimatem otwartych wód na zabezpieczonym pokładzie nowoczesnego jachtu, możemy wybrać się na rejs z wykwalifikowanym sternikiem. Taka forma rekreacji znajduje coraz większą liczbę zwolenników.

Samodzielne prowadzenie jachtu wymaga zdobycia patentu

Nieco inaczej sytuacja przedstawia się, kiedy jacht planujemy prowadzić całkowicie samodzielnie. By móc wyczarterować taką jednostkę na własne potrzeby, na przykład tutaj –  Slonecznerejsy.pl/czartery-jachtow, niezbędne staje się posiadanie licencji żeglarskiej. W zależności od rodzaju jachtu, wymagany może być stopień sternika lub też żeglarza jachtowego. Należy również posiadać licencję radiooperatora urządzeń krótkiego zasięgu VHF.

Patent żeglarski zdobyć można po ukończeniu specjalnego kursu (organizowanego na przykład na obozach stacjonarnych, rejsach czy w trybie weekendowym) oraz pozytywnym zdaniu egzaminu, dzielącego się na część teoretyczną oraz praktyczną. Patent może zostać nadany przez Polski Związek Żeglarski, lub też Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego.