Budki dla ptaków

Pomagajmy zwierzętom przetrwać zimę

Niskie temperatury nie sprzyjają nikomu. Człowiek może schronić się w ciepłym domu, gdzie czeka na niego gorący posiłek i wszystkie inne, ludzkie luksusy. Zwierzęta, zwłaszcza te dzikie, są skazane jedynie na siebie oraz na Matkę Naturę. Jednak i ona ich nie oszczędza, chociażby dlatego, że nie dostarcza im pożywienia.

Zadbajmy o ptaki zimujące w Polsce

O duże, dzikie zwierzęta zimą troszczą się odpowiedzialni za nich leśnicy. Dokarmiają sarny, dziki i żubry odpowiednimi produktami. Jednak o zwierzęta, nie zawsze te duże, zadbać może każdy z nas. Dziś skupimy się na ptakach zimujących w kraju. Podpowiemy jakich zasad przestrzegać i czego unikać.

  • Budki dla ptaków.

    Jeśli chcemy dokarmiać ptaki we własnym ogrodzie umieśćmy na drzewie odpowiednie wielkościowo budki. Można wykonać je samodzielnie lub zlecić to specjaliście. Ciekawe projekty, które nie tylko spełnią oczekiwania naszych latających przyjaciół, ale wkomponują się także w stylistykę nowoczesnego ogrodu znajdziemy tutaj – www.MKWpracownia.pl budki dla ptaków.

  • Karmienie rozpoczynajmy dopiero wtedy, kiedy zaczną się prawdziwe mrozy. W przeciwnym razie rośnie ryzyko, że zachęcimy niektóre gatunki do zimowania w kraju a to mogłoby być dla nich niebezpieczne. Spokojnie, do czasu mrozów ptaki jakoś sobie poradzą.

  • Jedzenie zawsze powinno być pozostawiane w miejscu czystym oraz bezpiecznym dla ptactwa. Nie możemy rozsypywać ziaren na ziemi czy ogrodowym stole. Ptak skupiony na gromadzeniu zapasów żywnościowych szybko stanie się łatwym łupem dla kotów. Ponadto zanieczyszczone jedzenie może wywoływać u ptaków liczne choroby.

  • Unikajmy karmienia ptaków blisko przeszklonych powierzchni. Kiedy niechcący go spłoszymy może rozbić się o niewidoczną dla niego szybę.

  • Bądźmy konsekwentni – jeśli postanowiliśmy, że będziemy dokarmiać ptaki całą zimę nie pozwalajmy sobie na żadne odstępstwa. Ptactwo szybko przyzwyczai się, że w zadaszonym karmniku czeka na nich pożywienie. Każdego dnia będą więc czekać do skutku zamiast szukać innych źródeł jedzenia. Wówczas mogą zamarznąć.

 

 

A czym karmić ptactwo?

Eksperci podkreślają, że nie ma tutaj żadnych reguł. Jednak mieszanka ziaren powinna być jak najbardziej zbliżona do tego, którym zwierzęta karmią się na co dzień. Oprócz ziaren ptakom można podawać również niesoloną słoninę oraz suszone owoce. Pod żadnym pozorem nie przyprawiajmy jedzenia i nie karmmy ptaków pieczywem. Możemy tym bardzo zaszkodzić swoim latającym przyjaciołom.

Dokarmianie ptaków to wciąż za mało?

Zwierzęta czekają na pomoc człowieka przez cały rok. Nie musimy wspierać ich tylko zimą. Latem czekają na nas zagrożone jeże, dla których możemy stworzyć ogrodowe domki. Tym również znajdują się specjaliści. Gotowe projekty znajdziecie na przykład na tej stronie – budka dla jeżyka.

Mnóstwo osób zastanawia się czy pomoc zwierzętom, niezależnie od pory roku, nie sprawia, że zaczynamy zbyt mocno ingerować w przyrodę

Tymczasem okazuje się, że to właśnie z winy człowieka zwierzęta żyjące na wolności często nie są w stanie odnaleźć się we współczesnym świecie. Rozwijamy infrastrukturę, zabieramy im naturalne siedliska życia a tym samym ograniczamy dostęp do pożywienia. Spójrzmy na to chociażby na przykładzie dzików, które coraz częściej pojawiają się wśród ludzi. Wzbudzają strach, choć jednocześnie same są przerażone tym, co dzieje się wokół nich. Ludzie odpowiedzialni za ochronę przyrody wciąż realizują projekty mające na celu ochronę dzikich zwierząt oraz ich naturalnych siedlisk życia. Czy więc ingerujemy za bardzo w przyrodę? Tak, ale nie pomocą a czysto ekonomicznymi działaniami, poprzez które chcemy dążyć do własnych wygód.